Poradna pro diagnostiku a léčení glaukomu (zeleného zákalu)
- diagnostika, léčení a dispenzarizace pacientů s glaukomem
- tonometrie bezkontaktní, aplanační
- ultrazvukové měření tloušťky rohovky
- gonioskopie
- perimetrie
- OCT vyšetření tloušťky nervových vláken na sítnici a zrakového nervu
- OCT předně segmentové - vyšetření tloušťky rohovky a šíře komorového úhlu
- HRT III vyšetření zrakového nervu
Počáteční stadia glaukomu nelze určit nebo vyloučit jediným vyšetřením. Je nutné vyšetření opakovat a sledovat vývoj změn v čase.
Glaukom neboli zelený zákal
Glaukom (zelený zákal) je i dnes závažné oční onemocnění, protože ve většině případů nečiní pacientovi v prvních letech žádné potíže, ale jeho důsledky v případě neléčení jsou nevratné.
Glaukom je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Zrakový nerv vede veškeré informace o obrazech, které dopadají do našeho oka. Jeho postupné poškození má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu zraku. Zákeřnost glaukomu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví.
Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout, až v pokročilejších stadiích poškození zrakového nervu, kdy již vzniklé změny nelze odstranit medikamenty ani chirurgicky.
Glaukom progreduje vždy. Není-li správně a včas léčen, vede i dnes ke slepotě. Je nutné jej včas zachytit a léčením progresi zpomalit natolik, aby onemocnění neovlivnilo kvalitu života pacienta. Pokud je glaukom diagnostikován včas, tak v naprosté většině případů lze zvládnout léčení očními kapkami. Moderní antiglaukomatika jsou v současnosti velmi účinná.
Další možnosti terapie jsou zásahy v komorovém úhlu (laserová trabekulektomie nebo trabekuloplastika, případně mikrochirurgický výkon). V posledních letech se jako první terapeutický zákrok někdy doporučuje speciální laserová operace, tak zvaná selektivní trabekuloplastika.